Warszawa,
ul. Chałupnicza 1

Monitoring analogowy vs. IP

Obecnie na rynku wiodą prym dwie grupy kamer przemysłowych: analogowe i sieciowe IP.

Na czym polega różnica pomiędzy kamerami analogowymi a kamerami IP? Jaka kamera będzie odpowiednia w danym miejscu? Jaka jest różnica w cenie? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.

Na czym polega różnica pomiędzy kamerami analogowymi a IP?

Analogowe kamery są dziś najczęściej stosowane w monitoringu. Łączą przyzwoitą, jakość rejestrowanego obrazu i niezawodność wraz z rozsądną ceną. Obraz z kamery do rejestratora przesyłany jest przewodem koncentrycznym, zasilanie kamery odbywa się zazwyczaj z zasilacza umieszczonego bezpośrednio przy kamerze bądź przewodem o odpowiednim przekroju z innego, oddalonego miejsca.

Kamery sieciowe IP łączą w sobie funkcje kamery analogowej i komputera. Różnica kryje się w sposobie transmisji – w kamerze IP obraz przesyłany jest w formie pakietów danych w sieciach IP takich jak LAN czy Internet. Protokoły sieciowe umożliwiają uprawnionym użytkownikom zarządzanie kamerami, za pomocą przeglądarki lub dedykowanym oprogramowaniem. Dzięki różnicy w przesyle w systemach sieci IP możemy przesłać większe ilości danych a co za tym idzie uzyskać lepszą, jakości obraz.

Obraz zarówno z kamer analogowych jak i IP jest zapisywany na komputerze lub poprzez rejestrator z dyskiem twardym. Proponujemy stosowanie drugiej metody, ponieważ daje nam praktycznie bezobsługową nisko awaryjną prace oraz korzystanie z zaawansowanych funkcji w porównaniu z zapisem na komputerze. Do każdej grupy kamer analogowych jak i IP przypisany jest odpowiedni rejestrator; analogowy DVR lub sieciowy NVR. Ostatnio producenci wprowadzili na rynek tzn. rejestratory Hybrydowe łączące dwie te technologie, lecz niesie to za sobą parę ograniczeń w postaci np. ograniczeniu w prędkości nagrywanego obrazu albo braku obsługi wysokiej rozdzielczości.

Idąc dalej porównajmy oba systemy, wady i zalety kamer analogowych i IP

KAMERA ANALOGOWA

Zalety:

- niska cena                             

- łatwość instalacji

- szeroki asortyment                                      

Wady:                                            

- ograniczenie w długości transmisji 

- wrażliwość na zakłócenia

- 1 przewód do 1 kamery

- wrażliwość na zakłócenia

- brak zarządzania kamerami na odległość

- niska stała rozdzielczość

 

KAMERA IP

Zalety:

- wysoka, jakość obrazu

- zdalne zarządzanie kamerą

- zmienna rozdzielczość

- niska cena instalacji (zbiorcza)

- zaawansowane funkcje detekcji

- brak ograniczeń w odległościach montażu

Wady:

- wysoka cena kamery

- wymaga większego dysku w rejestratorze

 

Gdzie i jaka kamera?

Kamery analogowe sprawdzają się w miejscach gdzie interesuje nas większy obszar, ale bez szczegółów, a także w małych pomieszczeniach: kioski, małe sklepy spożywcze, papiernicze itp.

Natomiast, jeżeli interesują nas zarówno pogląd na ogół sytuacji jak i szczegóły np.: rodzaje banknotów w kasie, tablice rejestracyjne, rozpoznawanie twarzy najlepiej sprawdzą się kamery IP. Tak, że w sytuacjach gdzie nie ma odpowiedniego światła zaawansowany system kamer sieciowych uzyska dla nas lepszą, jakość obrazu.

Jaka jest różnica w cenie?

System kamer przemysłowych IP jest stosunkowo nową technologią dającą większe możliwości od kamer analogowych, co za sobą niesie także większą cenę. Porównując najtańsze przyzwoite kamery IP w cenie ok. 400zł, z najlepszymi kamerami analogowymi w cenie ok.350-450zł, łato zauważyć, że te kwoty są podobne, jednak, w jakości obrazu nie porównywalnie lepsza jest, jakość kamery IP. Rejestratory z tańszej i średniej półki są też w podobnej cenie. Różnica powstaje przy zakupie dodatkowych lub większych dysków gdyż kamery IP potrzebują większej przestrzeni na dysku, oraz switch, jeżeli rejestrator nie został w niego wyposażony.

 

Poniżej nasz film pokazujący różnicę pomiędzy kamerą analogową ze średniej półki cenowej: 900lini , CMOS obiektyw 2.8mm i kamery IP, 1.3MPx, obiektyw 2.8:

Kamera Analogowa vs. IP