Warszawa,
ul. Chałupnicza 1

SYSTEMY ALARMOWE

Nowoczesne systemy alarmowe to zintegrowane urządzenia informujące nas o wszystkich czynnościach w naszym domu, mieszkaniu czy firmie. Składają się na zespół urządzeń służących najczęściej zabezpieczeniu obiektu przed włamaniem, pożarem lub innym niebezpieczeństwem W systemach alarmu i włamania najczęściej wykorzystuje się pasywne czujniki podczerwieni reagujące na ruch (PIR) i czujniki magnetyczne (kontaktrony) umieszczane na oknach, drzwiach, bramach garażowych. Wzbudzenie czujnika powoduje włączenie systemu alarmowego oraz w sytuacji systemu podłączonego do stacji monitorowania interwencję grupy interwencyjnej. System przeważnie uzbrajany/rozbrajany jest przez wpisanie na klawiaturze specjalnego kodu ustalonego przez użytkownika.Odróżniamy dwa podstawowe rodzaje systemu:

SYSTEMY PRZEWODOWE

Najczęściej spotykane i instalowane systemy alarmowe, oparte są o strukturę przewodową, wszystkie urządzenie połączone są przewodem i zbiegają sie w miejscu centrali alarmowej. Korzyści, jakie niesie ten typ instalacji jest stosunkowo niska cena elementów, brak obsługi jak np. wymiana baterii.

SYSTEMY BEZPRZEWODOWE

Jest to prosty i wygodny system alarmowy. Sprawdza się w miejscach gdzie nie możemy poprowadzić okablowanie, albo mamy już wykończone pomieszczenia a nie chcemy ich zagłuszać przewodami czy wywiercać rowki, przewierty w ścianach. Minusem takiego systemu może być większa cena i obsługa w postaci wymiany baterii

W systemach alarmowych można wykorzystać blokady przejść w postaci rygli elektromagnetycznych, zamków elektrycznych, kołowrotów, szlabanów. Ma to na celu kontrolę ruchu osobowego i obecności osób uprawnionych do przebywania na terenie chronionych obszarów przez zastosowanie kart zbliżeniowych, breloczków, czytników biometrycznych i innych. Zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz klientom instytucji oraz wygodą użytkowania elementów identyfikujących np. pracownika, podział użytkowników na grupy posiadające różne poziomy uprawnień, pozwalający na ograniczenie dostępu do wybranych pomieszczeń pewnym grupom pracowników, lub np. nadanie uprawnień do dostępu do obiektów w wybranych przedziałach czasowych.

 

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO SYSTEMU ALARMOWEGO

1. Po pierwsze musimy określić, co chcemy chronić: ile pomieszczeń, kondygnacji, przestrzeni jak podwórko, garaż. Zazwyczaj zabezpieczamy każde pomieszczenie z oknem, drzwiami którędy złodziej może się dostać do środka.

2. Następnie jak chcemy sterować systemem, poprzez klawiaturę, klawiatury na piętrach, piloty, czy breloczki, karty zbliżeniowe.

3. Czy chcemy rozbudować system o dodatkowe czujniki jak: czujnik pożaru, dymu, zalania, czadu, gazu itd. By system nie tylko chroni nasz dorobek, ale i zdrowie.

4. Czy system ma dodatkowo sterować urządzeniami w domu lub firmie jak: otwieranie drzwi, okien, sterowanie roletami czy oświetleniem.

Kiedy znamy odpowiedź na te pytania z pewnością dobierzemy odpowiedni system.