Warszawa,
ul. Chałupnicza 1

WIDEODOMOFONY

Inną odmianą domofonów są wideodomofony, które oprócz porozumiewania się głosowo, umożliwiają dodatkowo obserwację osoby dzwoniącej. Obok domofonów, należą one obecnie do standardowego wyposażenia budynków. Ich zaletą jest prosta obsługa oraz stosunkowo niewygórowana cena.

W skład instalacji wideodomofonowej wchodzi panel zewnętrzny (z osłoną przeciwdeszczową lub bez niej) z przyciskiem przywołania, głośnikiem, mikrofonem oraz kamerą. Aparat wewnętrzny z monitorem o przekątnej od 4-10 cali, przycisk otwarcia zamka furtki, przyciski obsługi dodatkowych funkcji oraz pokrętła do regulacji ostrości i jasności obrazu.

Miniaturowa kamera o dużym kącie widzenia umieszczona jest w kasecie zewnętrznej, dodatkowo często urządzenia wyposażone jest w diody podczerwieni umożliwiają obserwację terenu bez dodatkowego oświetlenia nawet w nocy. We wnętrzu budynku zainstalowany jest miniaturowy monitor. Kamera zwykle włączana jest po wciśnięciu przycisku na bramofonie. W niektórych wideodomofonach można ją uruchomić, wciskając przycisk przy unifonie.

Wideodomofon może rejestrować obrazy. Gdy nie ma nas w domu, a kamera zostanie uruchomiona przez wciśnięcie przycisku, przekaże zarejestrowany obraz do pamięci wraz z datą i czasem jego rejestracji. W ten sposób po powrocie można zobaczyć, jakich miało się gości.

Są też systemy bardziej zaawansowane technicznie. Po włączeniu odpowiedniej funkcji w unifonie kamera podczas naszej nieobecności będzie rejestrowała obraz automatycznie,  zapamiętując go w określonych odstępach czasowych, albo przekazuje połączenie na telefon komórkowy.