Warszawa,
ul. Chałupnicza 1

Ile kosztuje alarm ?

Często ludzie zadają sobie pytanie ile kosztuje alarm i czy mnie na to stać, oraz gdzie kupić?

 

Na początek opiszmy z czego składa się system alarmowy, mianowicie:

-Centrala alarmowa w odpowiedniej obudowie

-Akumulator podtrzymujący prace systemu w przypadku zaniku zasilania sieciowego

-Manipulator (klawiatura) do zarządzania systemem alarmowym

-Sygnalizator wewnętrzny lub zewnętrzny do informowania o włamaniu lub zdarzeniu.

-Czujniki jak czujniki ruchu PIR, stykowe- kontaktrony, czujniki dymu, temperatury, zalania itp.

-Oraz ewentualnie systemy wykonawcze np. elektrozawory, przekaźniki sterujące automatyką domową.

 

Każdy wyżej wymieniony element składa się na kwotę całego systemu, a więc musimy określić do czego ma nam służyć alarm i w jakim stopniu chcemy zabezpieczyć nasz obiekt.

Przyjmuje się, że każde pomieszczenie w którym znajdują się okna, drzwi, bądź brama wjazdowa, powinniśmy zabezpieczyć czujnikiem.

Najpewniejsze będzie zabezpieczenie czujnikiem ruchu PIR, lub czujnikiem dualnym w przypadku gdy występują zmienne warunki termiczne jak np. temperatura z kominka, rekuperacja, łazienka, garaż. Dodatkowo możemy zwiększyć skuteczność reakcji i skrócić jej czas stosując dodatkowo czujniki stykowe-kontaktrony w oknach, drzwiach, bramach, albo czujniki inercyjne, uderzeniowe czy zbicia szyby.

Gdy chcemy jeszcze zwiększyć nasze bezpieczeństwo i zablokować dostęp złodziejowi już na etapie wejścia na posesję stosujemy czujniki zewnętrzne ruchu lub barierowe.

Żaden z wymieniony typów czujników nie jest wystarczający by w pełni nas zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kilku typów zabezpieczeń by maksymalnie zniwelować szanse złodzieja na oszukanie systemu.

 

Na przykładzie. Jeżeli mamy dom jednorodzinny, 5 pomieszczeń i garaż, będziemy potrzebować:

-centrala alarmowa, obudowa, akumulator, klawiatura, sygnalizator - koszt ok. 700zł

-czujniki ruchu PIR x5szt, cz. dualny w garażu x1szt. i x7szt kontaktronów - koszt ok. 400zł

-okablowanie wraz z montażem - koszt ok. 500zł

Cały system z montażem wyniesie ok. 1600zł

Do tej kwoty, jeżeli chcemy korzystać z usług agencji ochrony należy dodać kwotę nadajnika agencji 0-300zł oraz miesięczny abonament ok 40-50zł

Zatem jeżeli mamy dom jak w przykładzie i chcemy zabezpieczyć go w stopniu podstawowym przyjmijmy, że musimy przygotować kwotę ok 2000zł, oczywiście ta kwota może ulec zmianie jeżeli chcemy zastosować bardziej zaawansowany system, droższe podzespoły czy typ czujników.

 

Agencje ochrony oferują wraz z usługą monitoringu i ochrony, montaż systemu alarmowego, lecz kwoty proponowane z ich strony bywają wyższe jak prywatnych instalatorów, a tak, że oferują mniejszy wachlarz podzespołów. A więc zachęcamy do porównania cen.

Systemy Alarmowe montowane przez prywatnych instalatorów są w pełni kompatybilne z nadajnikami agencji ochrony i nie wymagają żadnych dodatkowych kosztów.

Samemu możemy kupić elementy systemu alarmowego na portalach aukcyjnych, w sklepach i marketach, lecz taka metoda niesie za sobą kilka wad. Po pierwsze możemy kupić nie odpowiednie urządzenia w danej sytuacji, lub nie kompatybilne z resztą elementów. Następnie w razie awarii lub uszkodzenia jesteśmy zdani tylko na siebie i we własnym zakresie zajmujemy się gwarancją pozbawiając ochrony na czas rozpatrzenia gwarancji. Możemy kupić urządzenia gorszego sortu, lub z końcówki serii bez wsparcia technicznego. Oraz jesteśmy narażeni na zwiększoną opłatę ze strony instalatora ze względu na montaż systemu obcego.

Podsumowując każdy system alarmowy jest inny i zależy od wielkości chronionego obiektu, stopnia zabezpieczenia oraz indywidualnych preferencji inwestora, więc określenie jednej uniwersalnej kwoty jest nie możliwe. Lecz na pewno kwota jest mniejsza od strat wywołanych włamaniem i kradzieżą w domach które nie posiadają systemów zabezpieczeń, gdyż złodzieje w takim przypadku czuja sie bez obaw i wykorzystują sytuacje.

 

Zachęcamy do spotkania z przedstawicielami handlowymi, w celu wyliczenia i doradzenia jaki system będzie najodpowiedniejszy w danym miejscu. Taka usługa jest w pełni bezpłatna i niezobowiązująca, a na pewno dostaniecie Państwo odpowiedź ile kosztuje system alarmowy.